loader

آشنایی با معماری چرخ و فلک سیتی استار 1402/01/14

معماری چرخ‌وفلک به‌عنوان نمــاد اصلــی پــروژه مرکــز خریــد و ســرگرمی ســیتی اســتار، دارای مقیاســی عظیــم و فراشــهری اســت کــه بــا فراهم‌کردن چشم‌اندازی زیبــا، لحظــاتی مهیج و خاطره‌انگیز را برای بازدیدکنندگان خود به وجود می‌آورد. نــوآوری در خلــق سازه‌ای کــه توصیفی اســتعاری از خورشــید و رنگین‌کمان دارد، ایــن پــروژه را بــه نمــاد شــهری و مکانــی خاطره‌انگیز تبدیــل می‌نماید.

شرح خبر

سازه‌ای که خورشید و رنگین‌کمان را توصیف می‌کند

معماری چرخ‌وفلک به‌عنوان نماد اصلی پروژه مرکز خرید و سرگرمی سیتی استار، دارای مقیاسی عظیم و فراشهری است که با فراهم‌کردن چشم‌اندازی زیبا، لحظاتی مهیج و خاطره‌انگیز را برای بازدیدکنندگان خود به وجود می‌آورد. نوآوری در خلق سازه‌ای که توصیفی استعاری از خورشید و رنگین‌کمان دارد، این پروژه را به نماد شهری و مکانی خاطره‌انگیز تبدیل می‌نماید.
این عوامل، به صورت همگانی سبب شده تا گردشگران را به تجربه‌کردن آن مشتاق‌تر سازد. معماری پروژه سیتی استار را می‌توان نوعی معماری مردم‌دار نامید چرا که از لایه‌های آشکار و پنهان ذهن عموم برگرفته شده است.

 

آشنایی با طراحی سازه چرخ‌وفلک سیتی استار

طراحی سازه چرخ‌وفلک، بخش مهم فرآیند طراحی پروژه سیتی استار را تشکیل می‌دهد. به جهت طراحی سازه اصلی پروژه، ابتدا طراحی چرخ‌وفلک صورت گرفت تا بار‌های آن روی سازه و ستون‌های نشیمن نیز به‌دقت محاسبه گردد.
ایده اولیه، جداکردن ستون‌های محل نشیمن چرخ‌وفلک از سازه بود، تا این دو بر روی همدیگر تأثیر نگذارند. این‌ایده شاید به‌ظاهر بهترین راه‌حل به نظر می‌رسید، اما مشکل آن در ابعاد ستون‌ها بود. با توجه به بار زیادی که به ستون‌ها منتقل می‌شود و ارتفاع زیادی که از روی پی داشتند (حدود ۷۰ متر) بحث‌هایی چون لاغری در آن‌ها مهم جلوه نمود.
ابعادی که در برآورد‌های اولیه محاسبه شد ستون‌های بتنی ۳ *۳ متر بود که در تمام طبقات دیده می‌شد. ستون‌های قطور باعث مسدود شدن دید معماری می‌شود و زیبایی‌های بصری فضای داخل پروژه را به خطر میاندازد. به همین علت، گزینه اتصال چرخ‌وفلک به سازه در تراز بام عنوان گردید. اعمال این تغییر سبب شد تا ابعاد ستون‌های نشیمن به ابعاد حدودی ۱. ۵ * ۱. ۵ متر محدود شود.
تخمین‌های اولیه، وزن سازه چرخ‌وفلک را حدود ۲۲۰ تن نشان می‌دهد که تماماً از قطعات لوله و میل‌گرد فولادی تشکیل شده است. البته وزن دقیق را می‌توان پس از اتمام مرحله نقشه‌کشی با ضریب اطمینان بالاتری برآورد نمود.
سازه چرخ‌وفلک محور اصلی به قطر حدود ۹۰ سانتی‌متر و به‌صورت فولاد توپر (به طول ۷ متر) دارد که بر روی آن عملیات ماشین‌کاری جهت ایجاد شیار‌های مکانیکی انجام می‌شود.
محور مذکور تقریباً وزن حدود ۲۰ تن می‌باشد که به‌صورت سیستمی یکپارچه و در ارتفاع حدود ۵۰ متر می‌بایستی نصب گردد. به همین خاطر انجام عملیات نصب قطعه سنگین بر روی آن بسیار پیچیده می‌باشد. پس از نصب قطعه مذکور، المان‌های رشته‌ای چرخ‌وفلک از مرکز به محور‌ها متصل و به‌صورت شعاعی گسترش می‌یابند. نیروی محرکه چرخ‌وفلک از طریق برق و یا موتور دیزل تأمین شده و به کمک پمپ‌های روغنی و گیربکس به چرخه‌هایی که به‌صورت اصطکاکی با رینگ به بدنه بیرون چرخ‌وفلک در تماس هستند، منتقل می‌شود و نهایتاً باعث به چرخش درآوردن چرخ‌وفلک می‌گردد. در حالت عادی، زمان چرخش یک دور چرخ‌وفلک ۲۰ دقیقه است.

 

پذیرش مسافر در چرخ‌وفلک سیتی استار

نحوه پذیرش مسافر در ابتدای استارت هر دوره و یا خاموش‌شدن چرخ‌وفلک به نحو خاصی می‌باشد تا پس از چند دور ظرفیت چرخ‌وفلک تکمیل گردد. در آیین‌نامه‌های طراحی لوازم شهربازی، عمدتاً استاندارد‌هایی وجود دارد که به نکات ایمنی و موارد استفاده منحصر شده است. لازم به ذکر است در حالت عادی، زمان چرخش یک دور چرخ‌وفلک ۲۰ دقیقه است.
در کشور‌های مدرن پس از مدل‌سازی سازه، ماکت آن در ابعاد کوچک‌تر ساخته می‌شود و با استفاده از تونل باد رفتار سازه در اثر وزش باد بررسی می‌گردد. مهم‌ترین تفاوت این مجتمع با سایر مجتمع‌های تجاری، تلفیق چرخ‌وفلک با ساختمان مجتمع تجاری می‌باشد.

 

نورپردازی در چرخ‌وفلک سیتی استار

طراحی ویژه کابین‌های سرپوشیده و سیستم سرمایش و گرمایش در درون کابین‌ها، انگیزه استفاده از چرخ‌وفلک را در تمام فصول سال برای مخاطبان ایجاد می‌کند. چرخ‌وفلک و تأسیسات الکتریکی نورپردازی المان‌ها و نماد‌های شهری نیازمند نگرشی ویژه و استفاده از ابزار‌های جدید و تکنیک‌های متنوع نورپردازی است. همچنین با بهره‌گیری از کنترل هوشمند، می‌توان در هر لحظه اتفاقات روی این سازه را مدیریت کرد. همچنین این سازه قابلیت استفاده از ماژول‌های نوری را هم به‌صورت نقطه‌ای و هم به‌صورت خطی دارد.
البته باید خاطر نشان کرد که می‌توان از پروژکتور‌هایی با قابلیت پرتاب نور با پوشش مناسب نیز بهره برد. تمام سطح چرخ‌وفلک را می‌توان به‌صورت یک تلویزیون با قابلیت پخش تصاویر، پیام‌های مختلف و تبلیغات در نظر گرفت تا بدین ترتیب با نصب منابع نور قابل برنامه‌ریزی و هدفمند، کل این سازه عظیم را به‌صورت یک صفحه‌نمایش بزرگ در آورد.
نورپردازی سازه‌های فلزی بی‌شماری ضمن استفاده از پلن‌های هوشمند، با استفاده از ابزار‌هایی از جنس LED انجام می‌گردد. نورپردازی را همچنین می‌توان از طریق منابعی با قابلیت تغییر رنگ که در نقاط مختلف جهت پوشش کامل سازه نصب می‌شوند، اجرا کرد. به طور متداول سازه‌های فلزی را به نوعی نورپردازی می‌کنند که تمام حجم و جزئیات آن قابل رؤیت باشد. امروزه با افزایش قیمت تمام شده برق، استفاده از انرژی پاک خورشیدی رشد چشمگیری داشته که جهت اعمال در این پروژه نیز در حال مطالعه و بررسی است.